Historická, romantická, útulná, velmi stylová horská chalupa s kapacitou až 18 osob.


Ubytování a vybavení

Pokoje / lůžka celkem 17 lůžek + 2 přistýlky, k dispozici je dětská postýlka
1. pokoj v přízemí (1× dvojlůžko + 1× přistýlka), oddělen od společenské místnosti pouze nábytkem
2. pokoj v přízemí (1× dvojlůžko)
3. pokoj v patře (1× dvojlůžko + 3× jednolůžko)
4. pokoj v patře (1× dvojlůžko + 1× palanda + 1× jednolůžko + 1× dětská postel, délka 170 cm)
5. pokoj v podkroví (1× dvojlůžko + 2× jednolůžko)
Společné prostory a sociální zařízení společenská místnost s kuchyňským koutem, kachlovými kamny, krbem a televizí, sauna, koupelna s WC, samostatné WC, prostorná (nevytápěná) hala s relaxačním prostorem v 1. patře, venkovní posezení u kameného stolu, v létě k dispozici nafukovací bazén, ohniště, malý gril, ping–pongový stůl, úschovna kol, houpačka a prolézačka pro děti, travnatá plocha na volejbal a badminton
Vybavení studená voda (pitná kojenecká) a teplá voda (el. zásobník)
el. sporák + trouba, lednice s mrazákem, myčka na nádobí, mikrovlnná trouba, varná konvice, dětská jídelní sedačka, automatická pračka, připojení k internetu (WI–FI)
Vytápění kachlový sporák a krb, v pokojích elektrické přímotopy
pro zachování autentického vzhledu historické chalupy není možné vytápět chodbu

Doprava a parkování

Automobily parkování přímo u chalupy na vlastním pozemku, v zimě doporučujeme mít připraveny sněhové řetězy
Autobus zastávka linkových autobusů (např. Praha–Jeseník) je v Jindřichově (4 km od chalupy)
Vlak vlak na trati Zábřeh na Moravě–Hanušovice–Jeseník staví přímo v Nových Losinách (1,5 km od chalupy)
GPS souřadnice N 50°6.96527′, E 17°1.73882′

Další informace

Zvířata na chalupu je možno vzít s sebou domácí zvířata za poplatek 50 Kč/noc/zvíře
Kouření v celém objektu je kouření přísně zakázáno!

O chalupě a okolí

Chalupa Tereza se nachází v malé klidné obci Nové Losiny v centru Jeseníků. Obec se rozprostírá kolem úzké horské silničky a je obklopena travnatými stráněmi a jehličnatými lesy. Jeseníky jsou druhým nejvyšším pohořím České republiky (Praděd 1492 m n.m.), nad chalupou je vrchol o výšce 1237 m n.m. Více než třetina jejich rozlohy je tvořena CHKO Jeseníky. Bohatá a mnohdy unikátní fauna a flóra Jeseníků z nich vytváří ráj milovníků přírody.
Chalupa Tereza je dvě stě let stará původně hospodářská stodola. V letech 1998-2003 byla rekonstruována a přestavěna na rekreační chalupu, horskou stylovou jesenickou dřevěnici. Vstupní prostornou (nevytápěnou) chodbou sahající až k hřebeni střechy je chalupa rozdělena na dvě části: V hlavní obytné části je v přízemí velká společenská místnost s kachlovými kamny a krbem (jídelní stůl, lavice, pohovky, BTV+kabel), její součástí je kuchyňský kout (sporák s troubou, myčka nádobí, lednice, mikrovlnná trouba, varná konvice, kávovar, nádobí, příbory, základní koření) a nábytkovou stěnou oddělený spací kout s manželskou dvojpostelí, v patře jsou dvě ložnice (pět a pět lůžek), v podkroví je další ložnice (čtyři lůžka); v druhé části chalupy je v přízemí jeden samostatný záchod, koupelna se záchodem (vana, umyvadlo, pračka), ze které je přístupná sauna (v zimě doporučujeme chlazení sněhem), a jedna samostatná ložnice se dvěma lůžky, v patře je vzdušný relaxační prostor s pohovkami a stolky s výhledem na zalesněnou stráň. Objekt je vybaven stylovým historickým nábytkem. Příruční sklad dřeva je v centrální chodbě, větší zásoba je uložena ve sklepě. Vybavením objektu je nádobí, ložní prádlo, společenské hry, vybavení pro stolní tenis, sáňky atd.
Podél objektu protéká horský potok. Kolem objektu je upravený travnatý prostor s přírodním ohništěm, venkovním stolem na stolní tenis a přenosným grilem. Za příznivého počasí je možno stolovat u velkého kamenného stolu pod jednou ze dvou stoletých lip u chalupy.
Z rekreačních aktivit v okolí je možné provozovat v létě tenis, rybolov, koně, zámky a hrady, muzea, cyklistické a turistické výlety po hřebenech a údolích Jeseníků a Králického Sněžníku. V zimě v bezprostředním okolí chalupy je možné běžecké lyžování, sjezdové je v 3-15 km vzdálených známých střediscích (Přemyslov, Františkov, Branná, Petříkov, Ramzová, Červenohorské sedlo).